loading

MENENJİT NEDİR?

ÖNEMLİ!

MENENJİT HASTALIĞI

MENENJİT NEDİR

Menenjit beyni saran meninks zarlarının iltihabıdır. Neisseris Meningitidis isimli bakterinin neden olduğu hastalığa Meningokokal hastalık denir. Meningikokal hastalığın bir türü olan Meningokokal Menenjit ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Virüslerin neden olduğu menenjitin aksine, sağlıklı bir çocuğu hastalık belirtilerinin ortaya çıkışından sonraki 1 gün içerisinde öldürme potansiyeline sahiptir.

Meningokokal menenjitin erken belirtileri, yaygın karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonlarına çok benzediği için ayırım yapmak güçtür. Tipik menenjit bulguları ortaya çıktığında ise artık çok geç olabilir. Çünkü meningokokal menenjit, diğer birçok enfeksiyon hastalıklarının aksine, sadece 1 gün içerisinde ölüme ya da sakatlığa neden olabilir.

  • KİMLER MENENJİT İÇİN RİSK ALTINDADIR ?

Sağlıklı kişiler de dahil olmak üzere, herkes menenjit geçirebilir. Tüm yaş grupları etkilenebilmesine rağmen, bebekler ve küçük çocuklar en yüksek risk taşıyan yaş gruplarındandır.

  • HASTALIĞA KARŞI NASIL KORUNULUR ?

Çocuğunuzu hergün, her dakika izleyemezsiniz. Fakat çocuklarınıza aşı yaptırarak meningokokal hastalıktan (menenjit dahil) korunmalarına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzu meningokokal menenjitten korumanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır.