loading
BÜYÜME

YAŞLARA GÖRE OYUNCAK

0-3 AY ARASI
Bu aylarda bebek etrafı ile fazla ilgilenemediği için daha çok konuşarak ilgi gösterilir.Bebek sağ tarafına çok baktığı için renkli göresel oyuncaklar dönence ses çıkaran ışıklı oyuncaklar tercih edilir.Ebeveyn oyuncakları elinde tutarak bebeğin ilgisini çeker.

3-6 AY ARASI
Diş etleri kaşındığından ısırabileceği sert olmayan oyuncaklar hoşuna gider.Sesli oyuncaklar yumuşak melodili olmalıdır.Isırabileceği yumuşak renkli oyuncaklar olabilir.Uzun ipe bağlı vurabileceği;döndürebileceği yere atınca ses çıkaran nesneler olabilir.

6-9 AY ARASI
Neseneleri bütün parmaklarıyla kavrar,oyuncakları bir elinden diğerine geçirir.Topu atar,küçük hayvancıklar,oturmaya başladığında oyun parkı alınabilir.Basmalı,çevirmeli,itmeli oyuncaklar,kumaş kitaplar işe yarar.

9-12 AY ARASI
Ses çıkaran arabalar,ses çıkaran,hayvanlar,bebekler.Kitaplarından insan ve hayvan figürleri tanıtılabilir.

12-15 AY ARASI
Yürüme alıştırmaları,itebileceği,çekebileceği arabalar,üzerine binebileceği oyuncaklar.

15-18 AY ARASI
Bisiklet ve tekerlekli oyuncaklar.Mutfak,bahçe,marangoz takımları,buz kabı,tuşlu oyuncaklar.

18-24 AY ARASI
Lego,yapboz kum havuzları,kaydırak,çadır,küçük ev,inşaat oyuncakları,küçük hikaye kitapları okunup anlayabilir,beraber oyunlar ilgisini çeker bu nedenle sabırla çadır içinde ,ev içinde birlikte oyunlar oynanır.

24 AY
Boya,hamur daha çok karalamak bulamak amacı ile kullanılır.Alfabe blokları çok basit sayı harf oyuncakları ile eğitici duruma geçiş sağlar.Winnie The Pooh gibi bilindik karakterlerin maskeleri kullanılır.Bowling,konuşan bebek kumandalı araba dikkatlerini çeker.

3 YAŞ
Artık eğitim araçları kullanılır.Yap boz,boyamanın her türlüsü,okuma kitapları,organ,hayvan,çevre,aile,okulu tanıtan kitaplar,soft çizgi filmler.Hayatınız bu aşamada kurtuluyor.Artık ısrarla eteğinizde dolaşma dönemi bitti.Yaşasın.

 YAŞLARA GÖRE 

 OYUNCAK